Kodakondsuse omandamine
Keeleeksam
Koostöös Siseministeeriumiga pakume võimalust õppida eesti keelt kodakondsuse taotlemiseks vajalikul tasemel (B1) tasuta kursustel. Võimaluse tagamiseks sõlmime Eesti kodakondsuse omandamisest huvitatud elanikuga keeleõppelepingu, mis võimaldab õppida eesti keelt tasuta kuni tasemeni B1 ehk tasemetel A1, A2 ja B1.
Keeleõppelepingut saab sõlmida pärast vastava nõustamise läbimist. Nõustamise käigus jagame täpse info keeleõppelepingu, eesti keele õppe ja muude Eesti kodakondsuse omandamisega seotud teemadel. Enne nõustamist soovitame tutvuda järgneva infoga:
Kes saab keeleõppelepingut sõlmida?
Keeleõppelepingu on teretulnud sõlmima Eesti kodakondsusest huvitatud elanikud,
- kes on vähemalt 15-aastased (lepingu sõlmimiseks 15–18-aastasega peab andma nõusoleku tema vanem või eestkostja);
- kes on elanud Eestis elamisloa või elamisõiguse alusel vähemalt viis aastat;
- kellel puuduvad asjaolud, mis välistavad eesti kodakondsuse saamise (sätestatud kodakondsuse seaduse § 21 lõikes 1);
- kes ei ole viimasel kahel aastal (enne lepingu sõlmimist) osalenud eesti keele kursustel, mis on (kaas-)rahastatud riigieelarvest.
Mida teha keeleõppelepingu sõlmimiseks?
Esimesena tuleb läbida nõustamist. Nõustamine toimub eelneval kokkuleppel telefoni teel, eesti keele majas kohapeal või veebis.
Aja ja koha kokkuleppimiseks palume võtta ühendust meie nõustajatega:
info@integratsiooniinfo.ee
800 9999 - tasuta telefon Eestist helistades (E–N 9–17, R 9–16)
+372 6599025 - tasuta telefon välisriigist helistades (E–N 9–17, R 9–16)
Mis toimub nõustamise raames?
Nõustamise käigus anname põhjaliku ülevaate keeleõppelepingu tingimustest ja vastame küsimustele.
Esmalt tutvustame programmi, keeleoskuse testimise võimalusi ja meie iseteenindust, samuti palume luua iseteeninduses konto selle puudumisel.
Seejärel kutsume pikemale kohtumisele, kus tutvustame programmi põhjalikult ja vastame küsimustele. Eeldame, et kohtumise ajaks on iseteeninduses konto loodud ja keeleoskuse test on läbitud.
Pärast kohtumist edastame keeleõppelepingu sõlmimiseks vajalikud materjalid, sealhulgas avalduse vormi ja osaleja meelespea.
Millega peab arvestama keeleõppelepingu sõlmimisel?
Keeleõppelepingu programmi ja kodakondsuse taotlemise tingimustes on mitu aspekti, millega soovitame arvestada veel enne lepingu sõlmimist:
- Enne lepingu sõlmimist saadame vastavat nõustamist läbinud elaniku isiku Politsei- ja Piirivalveametile nende kontrollimiseks. Kontroll võib võtta mõned kuud aega. Lepingu saame sõlmida, kui kontroll kinnitab nõuetele vastavuse.
- Lepingu sõlmimisega võtab keeleõppija endale kohustuse läbida keeleõppe kuni eesti keele B1-taseme saavutamiseni, täita kodakondsuse taotlemise tingimused ning esitada Eesti kodakondsuse taotlus ühe aasta jooksul pärast B1-taseme eksami sooritamist.
- Eesti kodakondsuse saamiseks naturalisatsiooni korras tuleb loobuda olemasolevast kodakondsusest. Selleks väljastab Politsei- ja Piirivalveamet pärast Eesti kodakondsuse taotluse saamist tõendi, mille alusel saab pöörduda senise kodakondsusjärgse riigi konsulaadi poole sellest vabastamiseks.
- Eesti kodakondsuse taotlemise ajaks peab taotlejal olema pikaajaline elamisluba või alaline elamisõigus.
Milles seisneb lepingu sõlmimisele eelnev kontroll?
Edastame avalduse keeleõppelepingu sõlmimiseks Politsei- ja Piirivalveametile esitatud andmete kontrollimiseks. Eesmärk on saada kinnitus kodakondsuse seaduses sätestatud nõuetele vastavuse kohta (olete elanud Eestis seaduslikult vähemalt viis aastat ja ei esine kodakondsuse saamise välistatavad asjaolusid ehk karistusi õigusrikkumiste eest).
Kui andmete kontrollimise tulemusena saame kinnituse nõuetele vastavuse kohta, siis saadame digitaalseks allkirjastamiseks keeleõppelepingu (vt vastav digiallkirjastamise juhend). Lepingu mõlemapoolse allkirjastamise järel pakume niipea kui on võimalik õppekohta eesti keele kursusel.
Kui kontrolli käigus on tuvastatud nõuetele mittevastavus, siis saadame selgitava e-kirja koos meiepoolsete soovitustega edasise osas.
Milline peab olema eelnev keeleoskus?
Keeleõppelepingu alusel pakutavad eesti keele kursused võimaldavad õppida eesti keelt tasuta kuni tasemeni B1 ehk tasemetel A1, A2 ja B1. Teisisõnu, kursustele on oodatud nii algajad, kes alles hakkavad eesti keelt õppima ehk tasemel A1. Samuti on teretulnud kodakondsusest huvitatud, kes juba oskavad eesti keelt algtasemel ja soovivad õppida seda edasi.
Kuidas teeme selgeks eesti keele oskuse taset?
Enne keeleõppelepingu sõlmimist hindame keeleoskust diagnoostestiga. Lisaks testib keeleoskuse taset keelekursuse läbiviija enne iga kursuse algust ja lõpus, et toetada keeleõpet.
Kus ja millal toimuvad keeleõppelepinguga ettenähtud eesti keele kursused?
Kursused toimuvad kontaktõppena klassiruumis (nt Tallinnas, Narvas, Jõhvis jne) või veebis (üle Eesti). Keeleõppelepingu sõlmimise raames on võimalik teada anda oma eelistustest keeleõppe vormi ja aja osas.
Kui kaua kursused kestavad?
Keeleõppe kestus sõltub praegusest eesti keele oskuse tasemest. Kursused tasemetel A1 ja A2 on mahuga 160 akadeemilist tundi ning tasemel B1 tasemel on mahuga 180 akadeemilist tundi. Teisisõnu, keeleõpe tasemetel A1, A2 ja B1 on mahuga kokku 500 akadeemilist tundi. Kursuste raames toimuvatele tundidele lisandub iseseisev õpe, sh kodutööd.
Kuidas registreeruda kursusele?
Kutsume keeleõppelepingu raames korraldatud eesti keele kursustele kõiki, kellel on sõlmitud keeleõppeleping ja andmed on salvestatud meie sihtasutuse iseteenindusse. Võimaldame liituda iseteenindusega nõustamise käigus, et seejärel oleks võimalik iseseisvalt oma andmeid ajakohastada ja iseteenindust kasutada.
Võimalusest liituda sobiva õpperühmaga anname teada e-kirja teel, mida saadame iseteeninduses märgitud e-posti aadressile. Palume oma e-posti aadressi hoida aktuaalsena, sest kutse alusel tuleb õppesse registreeruda esimesel võimalusel. Õpperühmad täituvad kiiresti ning kutsele vastusega viivitamine võib tähendada kohast ilmajäämist.
Õpperühmade moodustamisel teavitame ennekõike neid, kes on edukalt läbinud eelmise taseme õppe. Seejärel teavitame võimalustest kõiki teisi.
Kui näete iseteeninduses õpperühma, millega soovite liituda ja pole veel meiepoolset kutset saanud, siis võtke ühendust meie nõustajatega:
info@integratsiooniinfo.ee
800 9999 - tasuta telefon Eestist helistades (E–N 9–17, R 9–16)
+372 6599025 - tasuta telefon välisriigist helistades (E–N 9–17, R 9–16)
Millega arvestada keelekursusel osalemisel?
Keelekursuse läbiviija testib õppijaid enne iga kursuse algust ja samuti kursuse lõpus, et hinnata osalejate õppimise edukust ja toetada täiendavalt keeleõpet.
Keelekursuste läbimiseks väljastatakse õppijatele vajalikud õppematerjalid, mis on tasuta ja toetavad keeleõppe protsessi. Palume saadud materjalidesse suhtuda heaperemehelikult.
Kursusel osalemise kinnitamisega võtavad õppijad vastutuse tundides osaleda. Kursusel nõutav osalusprotsent on vähemalt 75% tundidest, kuid ootame sinult osalemist täies mahus, sest see on oluline osa sinu keeleõppeteekonnal.
Õppetöö toimub eesti keeles. Tunnistuse saavad õppijad, kes on läbinud vähemalt 75% kursuse kogumahust ja edukalt sooritanud lõputesti.
Mõistame, et võivad tekkida olukorrad, kus õppija jääb haigeks või juhtub midagi ootamatut. Palume sellisel juhul alati teavitada keelekursuse korraldajat (projektijuhti või õpetajat), kes omalt poolt suhtleb meiega. Me püüame olla nii mõistvad ja toetavad kui on võimalik.
Mis tingimustel on võimailik saada hüvitist õppepuhkuse eest?
Kui võtate keelekursusel osalemiseks tasustamata õppepuhkust, siis saate taotleda õppepuhkuse hüvitist. Hüvitise saamiseks tuleb esitada taotlus koos tööandja kinnitusega, mis tõendab nii töötasu suurust kui ka tasustamata õppepuhkuse andmist.
Keeleõppelepingu sõlminud ja tasustamata õppepuhkust saanud osalejale maksame hüvitist kuni 20 kalendripäeva eest ühe keeleoskustaseme kohta, lähtudes õppija keskmisest palgast. Hüvitise maksimaalne määr on Eesti aasta keskmine brutokuupalk.
Tasustamata õppepuhkuse hüvitist on võimalik taotleda üks kord kuus pärast tasustamata õppepuhkuse kasutamist. Taotluse esitamiseks tuleb täita ja allkirjastada taotlusvorm nii enda kui tööandja poolt. Allkirjastatud taotluse peab esitama e-posti aadressile keeleleping@integratsioon.ee
Hüvitis makstakse välja hiljemalt järgneval kuul pärast tasustamata õppepuhkuse kasutamist, kuid mitte varem kui 10 tööpäeva jooksul arvates vastava taotluse esitamist.
Kes viib läbi keeleeksami?
Kodakondsuse saamiseks peab kodakondsuse taotleja sooritama eesti keele B1 tasemeeksamit. Keeleoskuse taseme määramisel on aluseks Euroopa keeleõppe raamdokumendis kirjeldatud tasemed A1, A2, B1, B2 ja C1.
Eksami ja sellele eelnevaid konsultatsioone viib läbi Haridus- ja Noorteamet (HARNO). Ameti veebilehelt leiate täpse info eksamite ja nende sooritamise tingimuste kohta.
Mis tingimustel loeme keeleõppelepingu täidetuks?
Keeleõppeleping on edukalt täidetud, kui seda sõlminud elanik on esitanud Politsei- ja Piirivalveametile taotluse Eesti kodakondsuse omandamiseks ning meile vastava tõendi. Sellega koos lõpeb nii vastavas programmis osalemine kui ka sõlmitud keeleõppeleping (tingimuste täitmise tõttu).